За границите в отношенията…


„Изкуството да бъдем себе си,
докато останем свързани.“
Взаимоотношенията са сложно нещо! Изключително важни за нашето благополучие като хора, но никой не се ражда, знаейки как да ги поддържа, това е умение, което се учи.
Ученето не е само в училище, учим се на не по-малко неща през целия си живот – умения за взаимоотношения с околните, запазване на връзката си с партньора, лекуване на „стари рани“, справяне със загуби, учим се да бъдем родители, да определяме личните си и семейните граници и т.н.
В тази връзка, какво мислите за границите и тяхната необходимост?
Те са външен израз на вътрешно самоутвърждаване, което означава да знаем и затвърждаваме това, което е важно за нас.
Да ги заявим означава да уважаваме себе си като отделен индивид с нужди и желания, които понякога могат да се различават от тези на другите. Без здравословни граници позволяваме на другите да определят собствените ни желания и потребности. Същността на границите е да разграничаваме това, което искаме, от това което другите искат от нас.
Може да имаме много гъвкави или „размити“ граници или много твърди граници, които ни пречат да имаме здрави отношения с другите или със себе си, зависи от нас самите.
Научаването как да задаваме и прилагаме здравословни граници с другите е ключово умение за взаимоотношения, което подобрява драстично отношения ни с околните. Познаването и умелото определяне на граници е основно умение за пълноценен живот.
Ясните граници са акт на самолюбие и грижа за себе си.
Необходимо е време, практика и грешки, за да знаем нашите граници и доколко се чувстваме удобно да ги разтегляме.
Отстояването на лични границите е умение, което си заслужава да се учи и практикува. Това е пътуване към самооткриване и израстване, което си струва да се следва, ако имате нужда от подкрепа по този път може да потърсите нашето съдействие.
Ако изпитвате затруднения в отношенията с важни за Вас хора се свържете с Нас!
За статията са използвани различни материали: Енциклопедия Психология; „Психология на личността“ и Psychology Today.











